Dinamo Minsk, după o victorie de serie în fața lui Atlant, a ajuns în semifinalele Cupei Speranței

Jucătorii de hochei din Dinamo capitalei au ajuns în semifinalele Hope Cup a Ligii Continentale de Hochei.

Luni, 17 martie, în meciul din sferturile de finală, care a avut loc la Mytishchi, echipa lui Lubomir Pokovic l-a învins pe localul Atlant în prelungiri. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea alb-albaștrilor (0:0; 0:1; 1:0; 1:0).

Prima repriză a fost fără goluri. În a doua perioadă, gazdele meciului au deschis scorul – Artem Dorofeev a marcat pucul în minutul 27 (asistenți Konstantin Koltsov, Oleg Yashin). „Dynamo” nu a putut să-l recupereze imediat – acest lucru a fost posibil doar în a treia perioadă a jocului – în minutul 59 Tomas Surovy și-a dat seama de avantaj și, cu ajutorul lui Alexey Kalyuzhny și Richard Lintner, a egalat scorul. În prelungiri, dinamovistul Konstantin Zakharov a transformat pasa lui Alexander Materukhin în minutul 68 și a marcat golul victoriei.

Rezultatul meciului este 2:1. Scorul din serie este 3:0 în favoarea echipei capitalei. Pe 14 și 15 martie, Dinamo l-a găzduit pe site-ul său pe Atlant Mytishchi și și-a învins și adversarul – 4:1; 5:0.

Adversarul lui Dinamo în semifinale va fi câștigătorul perechii Vityaz (Cehov) și Severstal (Cherepovets). Pe baza rezultatelor a trei meciuri, Severstal este în frunte – 2:1.