Dinamo Minsk l-a învins pe Ak Bars

Dynamo Minsk l-a învins pe Ak Bars, de la Kazan, pe trei ori câștigător al Cupei Gagarin. Meciul KHL, disputat pe 24 decembrie, s-a încheiat cu scorul de 3:2.

Echipele s-au întâlnit deja în septembrie. Apoi echipa Kazan a câștigat – 2:0. Același scor a fost înregistrat la finalul primei reprize la Minsk. Dar în favoarea proprietarilor. Și „Bizonii” „desigilau” oaspeții deja în minutul 2 – Alexey Tereshchenko a marcat. Serghei Kostitsyn și-a pus amprenta în aceeași perioadă.

În al doilea 20 de minute, echipa Minsk a apărat mai mult – unul dintre giganții KHL a încercat să recâștige și a crescut presiunea. Dar echipa lui Andrei Sidorenko, care a trebuit să joace trei la un moment dat, a supraviețuit. Perioada s-a încheiat la egalitate fără goluri.

Perioada finală s-a dovedit a fi și mai intensă. Ak Bars a primit un gol înapoi – Jiri Sekac a transformat majoritatea. În minutul 45, Dmitri Buinitsky a restabilit status quo-ul – 3:1. În minutul 53, Postma a redus din nou diferența. Dar oaspeții nu au reușit să trimită meciul în prelungiri.