Dinamo Minsk l-a învins pe Barys în prelungiri la începutul sezonului KHL

Dynamo Minsk a câștigat primul meci din sezonul 2020/2021 din Kontinental Hochei League (KHL).

Echipa belarusă s-a dovedit a fi mai puternică decât Barys kazah. Dynamo-Minsk a câștigat în prelungiri cu scorul de 5:4.

Meciul a avut loc sâmbătă, 5 septembrie, pe Arena Minsk. La meci au participat 4.455 de spectatori.

Protocolul meciului pe site-ul oficial KHL.

Brandon Kozun, Artyom Demkov, Egor Sharangovich și Rob Klinkhammer au marcat goluri pentru Dynamo-Minsk. Acesta din urmă a marcat o dublă și a marcat golul victoriei pentru Dinamo în prelungiri.

În timpul meciului, echipa belarusă a luat un avantaj mare în scor – 4:1. Jucătorii de hochei din Kakhastan au reușit să recâștige și să trimită jocul în prelungiri – 4:4. Cu toate acestea, până la urmă, victoria a rămas la minsk.

Este de remarcat faptul că meciul cu Barys nu trebuia să fie primul joc al lui Dynamo Minsk din actualul sezon KHL.

Meciul de debut al echipei Minsk trebuia să aibă loc pe 3 septembrie. Cu toate acestea, jucătorii de hochei ai clubului finlandez Jokerit nu au ajuns la Minsk la meci.

Drept urmare, jucătorii de hochei din Finlanda au primit o înfrângere tehnică.

În acest moment, Dynamo-Minsk este unul dintre liderii Conferinței de Vest, având înscris 4 puncte din 4 posibile la începutul sezonului.