Dinamo Minsk l-a învins pe Jokerit în deplasare

Un meci dintre Jokerit și Dynamo Minsk a avut loc la Helsinki.

Meciul a avut loc pe gheața Hartwall Arena, iar peste 8 mii de fani au urmărit meciul din tribune. Oaspeții au sărbătorit victoria cu scorul de 0:3.

Scorul a fost deschis în minutul 15 al primei reprize. Fredrik Pettersson, în timpul jocului de putere, a trimis pucul în plasa porții lui Ryan Zapolski cu un șut precis de la încheietura mâinii. Asistenți: Rob Klinkhammer și Matt Ellison.

Spectatorii au fost nevoiți să aștepte relativ mult pentru al doilea puc – în minutul 19, Rob Klinkhammer, în minoritate, a alergat spre poarta adversă și a făcut scorul 0:2 în favoarea Zimbrilor. Asistenții au fost Kirill Gotovets și Ben Scrivens.

Al treilea și ultimul gol al meciului a fost marcat cu 1 minut și 15 secunde înainte de finalul meciului. Marc-Andre Gragnani a trimis pucul din zona sa defensivă în poarta „golă” Jokerit. Asistentul a fost marcat de Roman Graborenko. Gragnani a marcat într-un joc 6 la 4.

Pentru Ben Scrivens, jocul de azi a fost al 7-lea din sezon.

În acest moment, Dynamo-Minsk, cu 93 de puncte, se află pe locul 6 în Conferința de Vest. 53 de meciuri jucate.