Dinamo Minsk l-a învins pe Ugra pe gheața de acasă

Pe 26 ianuarie, următorul meci al Dynamo Minsk a avut loc pe gheața complexului sportiv Minsk Arena, în cadrul sezonului regulat KHL. Adversarul de data aceasta a fost „Ugra” din Khanty-Mansiysk.

Pentru Dynamo-Minsk această întâlnire a fost a 51-a din acest sezon. Peste 10 mii de oameni au urmărit meciul din tribunele Arenei Minsk.

Spectatorii nu au fost nevoiți să aștepte mult pentru primul gol. Deja la începutul minutei trei, Matt Ellison a marcat dintr-o pasă a lui Fredrik Pettersson la jocul de putere – 1:0 în favoarea lui Bisons.

Jucătorii de hochei din Ugra au marcat primul și singurul gol la mijlocul perioadei a doua – Nikita Dvurechensky a marcat și a egalat scorul în minutul 29. În a doua perioadă, spectatorii nu au mai văzut goluri.

A treia repriză s-a încheiat cu scorul de 3:0 în favoarea echipei Minsk. Mai întâi, în minutul 47, cu pase decisive de la Pettersson și Palushai, Matt Ellison a marcat o dublă, însă acum cu un joc de forță egală – 2:1 în favoarea lui Dynamo.

Spectatorii nu au trebuit să aștepte mult pentru următorul gol după 2 minute și 23 de secunde scorul a fost 3:1, realizat de fundașul Zubrov Roman Graborenko. Asistenții pentru acest gol au fost Andrey Stas și Alexander Materukhin.

Scorul a devenit 4:1 în minutul 55, când Kirill Gotovets a „clicat” puternic de pe linia albastră și pucul a zburat în poarta adversarilor. Kostitsyn și Kovyrshin au marcat pase decisive.

După 51 de meciuri jucate, cu 87 de puncte în atu, Dynamo-Minsk ocupă locul șase în Occident.

Echipa Minsk va juca următorul meci pe gheața de acasă pe 28 ianuarie împotriva lui Barys. Începe la ora 17:00.