Dinamo Minsk l-a învins pe Vityaz cu scorul de 5:4 într-un meci KHL

Pe 31 ianuarie, clubul de hochei Dynamo-Minsk a câștigat o victorie acasă în fața lui Vityaz Podolsk într-un meci din Kontinental Hochei League cu scorul de 5:4.

În ciuda faptului că scorul a fost deschis abia la finalul primei reprize, jocul s-a dovedit a fi spectaculos, cu o mulțime de momente periculoase și goluri marcate.

În minutul 15, Rob Klinkhammer a deschis poarta oaspeților. În minutul 19, Alexander Dergachev a egalat scorul, dar un minut mai târziu Francis Paré a pus Dynamo în avantaj.

Minsk a început repriza a doua fără succes, jucând în minoritate, iar în minutul 22 oaspeții au egalat din nou scorul (Pylenkov).

În minutul 24, Ilya Usov a făcut scorul 3:2, dar un minut mai târziu oaspeții au egalat din nou șansele prin eforturile Danilei Moiseev.

Echipele au continuat să atace activ, dar scorul a rămas neschimbat până în repriza a treia.

În minutul 46, „Bizonii” au luat din nou conducerea (Gorbunov) și au încercat ulterior să nu forțeze evenimentele.

Cu un minut înainte de finalul meciului, gazdele au transformat majoritatea, iar Shane Prince a marcat al cincilea gol împotriva lui Vityaz. În ultimul minut, oaspeții au readus intriga și au făcut scorul 5:4 (Hultström), dar nu au reușit să trimită jocul în prelungiri.

De remarcat că aceasta este deja a treia victorie a echipei Dinamo capitalei asupra lui Vityaz în acest sezon. Acum locuitorii din Minsk sunt cu 7 puncte în fața lui Vityaz și Spartak și pot conta că vor ajunge în playoff.