Dinamo și-a sărbătorit cea de-a 90-a aniversare cu un meci de legende

Astăzi pe stadionul Traktor a avut loc un meci de legende între veteranii Spartak Moscova și Dynamo Minsk.

Evenimentul sportiv a avut loc în onoarea celei de-a 90-a aniversări a clubului din Belarus. Întâlnirea s-a încheiat cu oaspeții câștigând la lovituri de departajare. Reprizele au durat 30 de minute.

Scorul din meci a fost deschis de mijlocașul alb-roș Evgeniy Polyakov, iar la 10 reprize de minut, Sergei Shavlo a dublat avantajul oaspeților cu o lovitură liberă.

Dinamo a înmuiat poarta inamicului la ecuatorul reprizei secunde. Golul a fost marcat de Andrei Zygmantovich. Cu toate acestea, în scurt timp, Serghei Yuran de la Spartak a făcut scorul 3:1 în favoarea oaspeților din capitala Rusiei. Belarusii au reușit să se egalizeze grație golurilor din minutele 58 și 59, marcate de Mikhail Markhel și Alexander Metlitsky. La loviturile de departajare, moscoviții au fost mai puternici – 5:3.

Antrenorul principal al lui Dinamo a fost Eduard Malofeev, iar Veniamin Arzamastsev și Ivan Savostikov l-au ajutat. Comandantul șef al Spartakului a fost Oleg Romantsev.