„Dinamo” urcă în clasament

Astăzi a avut loc un alt meci în cadrul sezonului regulat KHL dintre Dynamo Minsk și Neftekhimik Nizhnekamsk.

Întâlnirea a avut loc pe gheața Arenei Minsk, iar 11.845 de spectatori au urmărit din tribune confruntarea dintre cele două echipe. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea gazdelor. Câștigătorul a fost dezvăluit într-o serie de lovituri de departajare de după meci.

Fredrik Pettersson a deschis scorul în timpul jocului de putere de la începutul minutei 19 din prima repriză. Aaron Palushai a marcat pasul.

Neftekhimik a câștigat înapoi abia la sfârșitul timpului regulamentar. Cu 44 de secunde înainte de finalul celei de-a treia perioade, Richard Günge a marcat pucul. Până în acest moment, oaspeții au jucat fără portar timp de 51 de secunde. Nu s-au marcat goluri în prelungiri.

„Zubri” a început seria schimburilor de focuri și au început-o cu mult succes – Alexander Materukhin a adus Dynamo înainte. Cu toate acestea, același Gunge Richard și-a convertit încercarea și a stabilit paritatea în serie.

Au urmat încercările lui Aaron Palushai și Serghei Konkov, care nu au fost realizate. Spre deosebire de ei, cel de-al treilea „duelist” de la Minsk și, de asemenea, autorul singurului gol al lui Dinamo, Fredrik Pettersson, a reușit să-și transforme încercarea și i-a adus pe „Zubrov” înainte în loviturile de departajare – 2:1, ceea ce i-a adus lui Dynamo încă o victorie și două. puncte, întrucât ultimul performer de la Neftekhimik nu a putut învinge portarul gazdelor.

Datorită acestei victorii, Dynamo-Minsk a reușit să treacă pe locul cinci în Conferința de Vest, în fața lui Torpedo Nizhny Novgorod cu un punct. Zubrovii au acum 105 puncte și un meci rămas până la sfârșitul sezonului regulat.