Doi jucători de tenis din Belarus au ajuns în top 50 al clasamentului WTA

Clasamentul WTA este un sistem de punctaj care arată performanța jucătorilor de tenis.

A apărut clasamentul final al anului în curs, care a fost publicat de Asociația de tenis feminin.

Două sportive din Belarus au ajuns în clasament: Arina Sabalenka și Victoria Azarenka.

După cum știți, Aryna Sabalenka încheie anul acesta pe locul zece în clasamentul mondial, Victoria Azarenka ocupă locul 13 în clasament.

Anterior, a fost raportat că în acest sezon Sabalenka a organizat cu succes trei turnee sub auspiciile WTA.

Belarusul a câștigat 10 victorii în 39 de lupte și a fost cel mai bun la turneele de la Doha, Ostrava și Linz.

Sabalenka a reușit să scoată americanca Serena Williams din top zece.

Azarenka este pe locul 13 pe listă.

Anul acesta a câștigat 18 victorii, a câștigat un turneu la New York și a ajuns în finala US Open.

Liderul acesteia este Ashleigh Barty (Australia).