Dominik Windisch a câștigat startul în masă la Campionatele Mondiale

Pe 17 martie, biatletul italian Dominik Windisch a câștigat startul în masă al Campionatelor Mondiale de la Ostersund, Suedia.

Italianul, care a greșit în primele trei polițe de tragere, a șutat curat pe ultimul, ceea ce i-a permis să fie primul care a mers la cercul de sosire și și-a învins adversarii, arătând un rezultat de 40 de minute și 54,1 secunde.

Medalia de argint a fost câștigată de francezul Antonin Guigona, care a ratat și el de trei ori (+22,8 secunde). Medalia de bronz i-a revenit reprezentantului austriac Julian Eberhard (+23,3 secunde, 4 rateuri). Biatletul rus Alexander Loginov a ocupat locul patru (+27,4 secunde, 5 rateuri).

Belarusii nu au luat parte la cursă – nu au ajuns în primele treizeci.

De menționat că startul în masă feminin a fost câștigat și de reprezentanta Italiei, Dorothea Wierer. Belarusa Irina Krivko a ajuns pe locul 24.

Aceasta a fost ultima cursă a Cupei Mondiale din 2019 din Suedia. Sfârșitul sezonului de biatlon va fi etapa finală a Cupei Mondiale de la Holmenkollen (Norvegia), care va avea loc în perioada 21-24 martie.