Dynamo Brest a câștigat Cupa Belarusului și accesul în Europa League

FC Dynamo Brest l-a învins pe Șahtior Soligorsk.

Acesta a fost meciul decisiv al celei de-a 26-a Cupe a Belarusului, iar victoria în acesta a asigurat intrarea echipei Brest în Europa League.

Meciul a avut loc la Grodno. Să remarcăm că pe tot parcursul meciului ambele echipe nu au încercat să se dovedească, jucând cu extremă prudență.

Abia în minutul 69 al jocului, Vitaly Lisakovich a marcat un gol împotriva echipei Brest. Totuși, în minutul 82, Alexey Legchilin a egalat scorul – 1:1. Până la finalul jocului, echipele au rămas la egalitate. Prelungirile nu au schimbat situația. Apoi au fost acordate penalty-uri.

Portarul dinamovist Jeremy Malherbe a reflectat al 10-lea șut la rând – iar scorul a fost 10:9 în favoarea lui Brest.

Să vă reamintim că aceasta este Cupa a II-a pentru Dynamo Brest. Prima a fost câștigată acum 10 ani în confruntarea finală cu BATE (Borisov).