Dynamo Brest a câștigat pentru a treia oară consecutiv Supercupa Belarusului

Un nou sezon de fotbal a început în Belarus. Primul meci din 2020 a fost Supercupa țării.

Concurenții au fost actualul campion al Belarusului, Dynamo Brest, și actualul câștigător al Cupei Naționale, Shakhtar Soligorsk.

Supercupa Belarusului a fost câștigată de Dynamo Brest, învingându-și adversarii cu scorul de 2:0.

Informații despre meci pe site-ul oficial al Federației Belaruse de Fotbal (ABFF).

Meciul a avut loc pe stadionul clubului de fotbal Minsk. Meciul a început la ora 19:30.

Deja în minutul 3, fundașul dinamovist Gabi Kiki a deschis scorul după o lovitură liberă a lui Alexander Noyok. Lovitura de la distanță a mijlocașului ucrainean s-a încheiat cu mingea care a lovit bara transversală.

În minutul 30 al meciului, Dinamo a dublat scorul. Golul a fost marcat de mijlocașul Pavel Savitsky.

În minutul 49, atacantul Brest Artyom Milevsky a primit cartonaș roșu. Cu toate acestea, jucătorii lui Șahtior nu au putut să profite.

Astfel, Dynamo Brest a câștigat pentru a treia oară consecutiv Supercupa Belarusului. În 2018 și 2019, echipa Brest a învins FC BATE.

Fotografie: Pixabay