Dynamo Minsk a învins-o la mare pe campioana KHL CSKA Moscova

Ca parte a următoarei runde a campionatului obișnuit al Ligii de hochei Kontinental, Dynamo Minsk a învins-o acasă pe campioana în exercitare a KHL.

CSKA din Moscova, clubul condus anterior de actualul antrenor principal al lui Zubrov, Dmitri Kvartalnov, a fost învins.

Într-un mod atât de pozitiv – 4:1 față de echipa „CSKA” – echipa Minsk a completat seria de meciuri pe teren propriu.

Adevărat, în prima perioadă nimic nu a prefigurat o înfrângere pentru oaspeți. Echipele nu au reușit să înscrie niciun gol.

Dar la mijlocul următorului segment al jocului – din minutul 30 până în minutul 32 – „albaștrii” l-au torpilat de trei ori pe adversar.

Alexander Volkov a marcat un gol, iar Daniil Sotishvili a marcat încă două. Repriza a doua s-a încheiat cu scorul de 3:0.

În ultimele douăzeci de minute, echipele adverse au marcat o singură dată. Nikita Pyshkaylo a marcat pentru clubul din Belarus cu o aruncare precisă.

Să adăugăm că cele trei întâlniri anterioare ale lui Dynamo cu CSKA s-au încheiat cu înfrângere. Dar acum am câștigat.

În continuare, „Zubri” vor juca patru jocuri în deplasare – adversarii lor în această etapă vor fi Severstal, Vityaz, Dynamo Moscow și Kunlun.

Mai devreme, la Minsk „Dynamo” cu Cherepovets „Severstal”.