Echipa Belarusului de fotbal pe plajă a câștigat pentru prima dată un loc în finala Cupei Mondiale

Echipa Belarusului de fotbal pe plajă a reușit să se califice pentru prima dată în finala Cupei Mondiale.

Să vă reamintim că în turul doi de calificări, echipa belarusă a învins-o mai întâi pe campioana mondială din 2007, Portugalia, cu scorul de 3:2, iar apoi a învins Italia la penalty-uri – 4:3.

Dacă Belarus va avansa în etapa finală a campionatului mondial, depindea în mare măsură de rezultatul meciului dintre Portugalia și Polonia.

Portughezul a câștigat. Asta înseamnă că, indiferent de rezultatul meciului dintre bieloruși și polonezi, care va avea loc pe 26 iulie, Belarus primește un bilet pentru partea finală a Cupei Mondiale.

Al doilea bilet se va juca între italieni și portughezi.

Partea finală a Cupei Mondiale începe pe 21 noiembrie la Asuncion (Paraguay).