Echipa de fotbal din Belarus a învins Kosovo în calificarea la Campionatul European din 2024

Naționala Belarusului a rupt o serie de 16 înfrângeri și a câștigat prima victorie în meciuri oficiale după mult timp.

Echipa lui Georgiy Kondratiev a câștigat trei puncte învingând echipa Kosovo la turneul de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Înainte de aceasta, bielorușii au pierdut de trei ori în calificarea la forumul european de fotbal și au intrat în meciul de raport cu zero puncte înscrise.

Meciul a avut loc la Budapesta. Scorul final al meciului este 2:1 în favoarea echipei Belarusei.

Rețineți că toate golurile au fost marcate în a doua repriză. Mai mult, bielorușii au marcat două goluri la un interval de două minute: Vladislav Morozov a marcat pe 73, Max Ebong a marcat pe 75.

Cu puțin timp înainte de finalul meciului, adversarul a reușit să recupereze un gol – Vedat Muriki a marcat din penalty cu un șut precis.

Anterior, Belarus a pierdut în grupa lui Israel (1:2), România (1:2) și Elveția (0:5).

Următorul adversar al bielorușilor va fi naționala Andorrei – meciul va avea loc pe 9 septembrie.

Apropo, au pierdut în fața Israelului (1:2), iar în meciul liderilor de grupă – naționalele Elveției și României – s-a înregistrat egal (2:2).

Clasamentul actual în această grupă este următorul: primul loc este Elveția cu 10 puncte, locul doi este România cu 8 puncte, locul trei este Israel cu 7 puncte.

Urmează Belarus (3), Kosovo (3) și Andorra (1).