Echipa de fotbal din Belarus a pierdut în fața Ucrainei – 0:2

Joi a avut loc pe Arena Borisov meciul de calificare la Euro 2016.

Ucrainenii au avut un avantaj remarcabil în prima repriză, în timp ce echipa gazdă a apărat în cea mai mare parte. Chiar înainte de pauză, Filipenko a făcut o lovitură de cap, dar portarul ucrainean a reușit să reacționeze la timp. În a 2-a repriză jocul s-a egalat, ambele echipe au avut ocazii. Totul a fost decis de autogolul lui Martynovich, el a tăiat mingea în poartă în minutul 82 al jocului. Și apoi, în secunde adăugate, echipa din Ucraina a reușit să facă scorul 2:0 într-un contraatac. Golul a fost marcat de Sidorchuk.

Să remarcăm că la meciul dintre Belarus și Ucraina au participat 10 mii 500 de spectatori, inclusiv fani ucraineni. Un cântec despre Putin s-a auzit deasupra Arenei Borisov în acea zi, precum și sloganuri precum „Glorie Ucrainei! Slavă eroilor!” și „Trăiască Belarus!”

De asemenea, merită adăugat că în acest moment echipa noastră, la fel ca Luxemburg, are câte un punct.

Pe 12 octombrie, bielorușii vor juca un meci pe Arena Borisov împotriva unei echipe din Slovacia.