Echipa japoneză a învins Spania și a ajuns în playoff-ul Cupei Mondiale din 2022

Echipa japoneză a învins jucătorii spanioli și a avansat la 1/8 din primul loc în Grupa E.

Acest lucru a fost raportat vineri.

Întâlnirea turului trei al fazei grupelor a Cupei Mondiale FIFA 2022 a avut loc pe 1 decembrie pe stadionul Khalifa din Qatar și s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea echipei japoneze.

În ciuda faptului că scorul a fost deschis de golgheterul spaniol Alvaro Morata în minutul 11 ​​al jocului, ulterior sportivii japonezi au dat dovadă de coerență și au reușit să preia inițiativa pe teren.

În minutul 48, Ritsu Doan a egalat scorul între echipe, iar în minutul 51, Ao Tanaka a reușit să înscrie un alt gol împotriva adversarilor.

În același timp, echipa japoneză a reușit să stabilească un nou anti-record: conform portalului Opta, jucătorii săi au controlat mingea doar 17,7% din timpul de joc, ceea ce este un indicator foarte prost pentru o echipă care, totuși, a câștigat Mondial. Meci de cupă.

După întâlnirea dintre Spania și Japonia, locurile în Grupa E au fost următoarele: prima linie a fost asigurată de sportivi japonezi, care au reușit să marcheze 6 puncte; pe locul doi se află naționala Spaniei, care, în ciuda eșecului din ultimul meci, avansează și ea în 1/8 cu 4 puncte.

Pe locurile trei și al patrulea se află echipele din Germania și Costa Rica.

Chiar dacă și echipa germană a avut 4 puncte, tot a pierdut în fața Spaniei pe diferență de sabie și astfel și-au pierdut șansa de a se califica în playoff.

Pe 5 decembrie, în cadrul 1/8 de finală, echipa japoneză va juca împotriva croației, iar spaniolii îi vor întâlni pe marocani pe terenul de fotbal.