Echipa lui Lukașenko a câștigat turneul de hochei de Crăciun, învingând în finală echipa Rusiei

Pe 7 ianuarie, echipa președintelui belarus Alexander Lukașenko a câștigat al XVI-lea turneu internațional de hochei amatori de Crăciun de la Minsk.

În meciul final, echipa prezidențială a învins echipa Rusiei cu scorul de 4:1.

Acest lucru este raportat de .

Gazdele au fost active în atac încă de la începutul meciului, dar rușii nu au fost mai puțin încrezători în apărare. Cu toate acestea, bielorușii au reușit să deschidă scorul deja în minutul 4. Autorul primului gol a fost Alexey Baranov.

La începutul perioadei a doua, oaspeții au egalat scorul: Konstantin Kosyanchuk a marcat în minutul 23. Cu toate acestea, deja în minutul 27 Mikhail Grabovsky a adus echipa belarusă în avantaj.

În a treia perioadă, ambele echipe au urmat o abordare de așteptare. Abia la finalul meciului apărarea rusă a slăbit din nou: mai întâi, în minutul 56, Alexander Kulakov a reușit să transforme majoritatea, iar la mai puțin de un minut, Andrei Glebov a făcut scorul final – 4:1.

Cei mai buni jucători ai meciului final au fost Igor Brikun pentru bieloruși și Alexey Sergievsky pentru ruși.

Echipa prezidențială câștigă pentru a 13-a oară turneul de Crăciun, nu a mai fost învinsă din 2016. Echipa rusă a câștigat competiția de trei ori – în 2007, 2011 și 2015.

Medalia de bronz a fost câștigată de echipa Emiratelor Arabe Unite, care a învins Finlanda cu scorul de 3:2 în meciul pentru locul 3.