Echipa marocană a eliminat Spania, Portugalia a învins Elveția. Rezultatele ultimelor meciuri din optimile de finală ale Cupei Mondiale

Etapa de 1/8 de finală a Cupei Mondiale FIFA din Qatar s-a încheiat. În consecință, toți participanții în sferturile de finală au fost stabiliți.

Ieri, 6 decembrie, au avut loc ultimele două meciuri de un optime. Unul dintre ei s-a încheiat cu o serie de penalty-uri, al doilea – în înfrângerea adversarului.

Soarta participării în continuare a spaniolilor și marocanilor la forumul de fotbal a fost decisă în loviturile de departajare de după meci.

Timpul principal și prelungirile dintre aceste echipe s-au încheiat la egalitate „secat” – 0:0.

Iar la loviturile de departajare, Spania nu a reușit să înscrie nici măcar o singură dată – portarul advers a fost un erou, șutând trei lovituri.

Apropo, în urmă cu patru ani spaniolii au adus problema și la penalty-uri în 1/8 de finală. Apoi au cedat rușilor.

În al doilea meci al zilei, portughezii i-au tratat fără milă pe elvețieni, marcând până la 6 goluri. Am ratat o dată.

În același timp, Portugalia a provocat o înfrângere completă fără principalul său star – Cristiano Ronaldo, care nu a apărut în formația de start.

Marcatorii reprezentanților Peninsulei Iberice au fost Gonçalo Ramos (hat-trick), Pepe, Rafael Guerreiro și Rafael Leau.

Ca parte a naționalei Elveției, Manuel Akanji a marcat un gol.

În sferturile de finală, portughezii vor juca împotriva naționalei Marocului pe 10 decembrie. În aceeași zi, britanicii se vor lupta cu francezii.

Și pe 9 decembrie, Brazilia va juca împotriva Croației, iar Olanda va juca împotriva Argentinei.