Echipa națională a Belarusului a pierdut în fața Țărilor de Jos în calificările la Euro 2020

Pe 13 octombrie, în turul de calificare al Campionatului European de Fotbal 2020, naționala Belarusului a suferit o înfrângere acasă de olandeză cu scorul de 1:2.

La începutul meciului, bielorușii au aderat la tactici defensive cu contraatacuri rapide.

Până la mijlocul reprizei au reușit să rețină atacurile active ale olandezilor, dar în minutul 32 oaspeții au trecut prin apărarea gazdelor și au deschis scorul (Wijnaldum).

9 minute mai târziu, a mărit diferența de scor înscriind o dublă.

În repriza secundă, bielorușii au început să atace intens, iar în minutul 54 Stanislav Dragun a reușit să reducă diferența. Acesta a fost ultimul gol al meciului.

Olanda încă în fruntea clasamentului în Grupa C. Belarusii rămân pe penultimul loc.

Astăzi, în Grupa C, germanii joacă și cu estonieni.