Echipa națională a Braziliei a învins Coreea de Sud și a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022

Echipa braziliană a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA din Qatar, învingând echipa din Coreea de Sud cu un scor zdrobitor.

Potrivit lui, întâlnirea a avut loc luni, 5 decembrie, pe stadionul 974 din Doha, și s-a încheiat cu un scor zdrobitor de 4:1 în favoarea echipei sud-americane.

De remarcat este că scorul a fost deschis deja în minutul 7 al jocului de brazilianul Vinicius Junior.

Apoi Neymar, Richarlison și Paqueta au marcat cu succes goluri împotriva adversarilor.

Mai mult, Neymar a transformat penalty-ul, marcând astfel al 76-lea gol la Cupa Mondială, apropiindu-se foarte mult de golgheterul Braziliei, Pele.

Neymar a devenit și al treilea brazilian după Pele și Ronaldo care au reușit să marcheze goluri la trei Cupe Mondiale – a marcat în 2014, 2018 și 2022.

Se observă că jucătorii brazilieni, precum și antrenorul principal și fanii din tribune, au sărbătorit fiecare gol cu ​​dansuri de foc.

Jucătorii echipei naționale sud-coreene au reușit să treacă doar o singură dată la poarta inamicului, datorită căreia atacantul Paik Seung Ho a reușit să înscrie un gol în minutul 76 al jocului.

Astfel, echipa braziliană a avansat în sferturile de finală, unde echipa croată deja o așteaptă.

Meciul dintre echipe va avea loc pe 9 decembrie 2022 la ora 18:00, ora Moscovei.