Echipa națională de fotbal a Belarusului a pierdut în fața Țării Galilor în meciul de calificare la Cupa Mondială din 2022

Naționala de fotbal a Belarusului a pierdut în fața echipei Galilor în meciul de calificare la Cupa Mondială 2022 cu scorul de 2:3.

Din cauza problemelor cu călătoriile aeriene, bielorușii au jucat un meci acasă cu galezi la Kazan.

Pentru gazdele nominale, jocul a început extrem de prost: deja în minutul 5, căpitanul galez Gareth Bale a deschis scorul transformând un penalty.

Belarusii au reușit nu doar să recâștige, ci și să preia conducerea.

În minutul 29, Vitaly Lisakovich a egalat scorul din penalty, în minutul 30 Pavel Sedko a făcut scorul 2:1 în favoare.

În repriza secundă, galezii au mers activ la atac și și-au creat câteva ocazii periculoase.

În minutul 68, Gareth Bale a marcat o dublă din penalty și a egalat, iar în minutul 3 adăugat a marcat un hat trick.

Să vă reamintim că la începutul turneului de calificare, echipa belarusă a câștigat o victorie pe teren propriu în fața estonilor cu scorul de 4:2, apoi a pierdut în deplasare cu belgienii (0:8) și cehii (0:1). ).

Bielorușii vor juca următorul meci pe 8 septembrie la Kazan împotriva Belgiei.

În prezent, Belgia conduce Grupa E de calificare cu 10 puncte din 4 meciuri. Pe locul doi se află cehii cu 7 puncte din 4 meciuri. Țara Galilor este a treia cu 6 puncte din 4 meciuri. Belarusii sunt pe locul patru cu 3 puncte din 4 meciuri. Locul cinci și ultimul este ocupat de echipa Estoniei, care nu a mai înscris niciun punct în 3 meciuri.