Echipa națională de hochei a Belarusului (U-18) a pierdut în fața Letoniei la Cupa Mondială

Echipa de hochei de juniori din Belarus (U-18) a fost învinsă într-un joc cu echipa letonă cu scorul de 2:3 (0:1, 1:1, 1:1).

La Campionatele Mondiale din Slovacia, echipa belarusă condusă de Yuri Faykov i-a învins pe letoni cu scorul de 2:0 în prima întâlnire pentru dreptul de a concura în prima divizie, dar înfrângerea din al doilea joc nu le-a asigurat bielorușilor. cu o înregistrare în elita hocheiului mondial de juniori.

În prima repriză a marcat jucătorul echipei adverse Werners Egle. A deschis scorul cu un șut precis împotriva bielorușilor, dar deja în minutul 31 Serghei Sapego a egalat scorul (1:1). Apoi echilibrul a fost rupt de Serghei Smirnov, care a adus echipa letonă în avantaj, dar în scurt timp scorul a fost din nou egalat datorită unei aruncări precise a lui Andrei Pavlenko (2:2). În minutul 50, Werners Egle a făcut scorul 3:2.

Pe 23 aprilie va avea loc a treia întâlnire a bielorușilor și letonilor pentru dreptul de a rămâne în prima divizie.