Echipa națională de hochei a Rusiei a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de Tineret din 2020

Pe 2 ianuarie, echipa națională de hochei a Rusiei a făcut un minunat cadou de Anul Nou fanilor săi – a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de Tineret din 2020 din Cehia.

În meciul din sferturile de finală, jucătorii ruși de hochei i-au învins pe elvețieni cu scorul de 3:1.

Meciul a avut loc la Werk Arena din Třinec. Meciul a fost foarte tensionat, bogat în momente tăioase, încălcări și ștergeri.

Rușii au luat inițiativa încă de la începutul meciului, dar scorul nu a fost deschis în prima repriză.

La începutul perioadei a doua, în minutul 22, rușii au „desigilat” poarta adversarilor (Voronkov). Au reușit să țină avantajul până în minutul 28, când elvețienii au egalat șansele (Jobin).

Deja în minutul 35, „Red Machine” a preluat din nou conducerea (Khovanov), iar în 39, Voronkov a marcat o dublă, făcând scorul final – 3:1.

Portarul Yaroslav Askarov a fost recunoscut drept cel mai bun jucător, și pe merit: astăzi s-a încăpățânat de pază, împiedicând atacurile ascuțite ale adversarului.

Al doilea semifinalist va fi anunțat după ce toate sferturile de finală au fost finalizate.

Meciul semifinalelor va avea loc sâmbătă, 4 ianuarie, la Ostrava.