Echipa președintelui Belarus a învins echipa SUA la turneul de la Minsk. Nikolai Lukașenko a fost recunoscut drept cel mai bun jucător al meciului

Al 16-lea Turneu Internațional de Hochei Amator de Crăciun continuă la Minsk.

Pe 4 ianuarie, echipa președintelui belarus Alexander Lukașenko a învins echipa SUA cu un scor zdrobitor de 9:3 și a avansat în semifinalele competiției.

Acest lucru este raportat de . Echipa prezidențială a fost activă ofensiv încă de la începutul meciului: deja în prima perioadă, gazdele turneului au marcat trei goluri.

În al treilea minut, Konstantin Koltsov a deschis scorul, un minut mai târziu Dmitry Meleshko a mărit diferența, iar în curând Nikolai Lukașenko a marcat 3:0.

La începutul celei de-a doua perioade, Lukashenko Jr. a marcat o dublă. Atunci hocheiștii americani au reușit să creeze mai multe ocazii periculoase la poarta gazdelor, dintre care una s-a încheiat cu un gol al lui Sean Elliott.

În a treia perioadă, americanii nu au reușit să întoarcă cursul jocului. Mai întâi, prin eforturile lui Yaroslav Chupris și Aleksei Volchek, bielorușii au făcut scorul 6:1, urmați de o dublă a lui Mikhail Grabovsky.

În ultimele 10 minute de joc, americanii Sean Shammerville și John Koufis au reușit să reducă diferența la 3:8. În ultimul minut al meciului, Alexander Lukașenko a făcut scorul final – 9:3.

Nikolai Lukașenko și portarul echipei americane Bill Schwartz au fost recunoscuți drept cei mai buni jucători.