Echipa rusă a câștigat ștafeta mixtă la etapa de biatlon KM. Belarus este al patrulea

Duminică, 10 ianuarie, la etapa a cincea a Cupei Mondiale de biatlon de la Oberhof, Germania, a avut loc o cursă de ștafetă mixtă.

Biatleții din Belarus s-au oprit la un pas de podium, ocupând locul patru.

Naționala Belarusului a fost reprezentată la ștafeta de Dinara Alimbekova, Elena Kruchinkina, Serghei Bocharnikov și Anton Smolsky, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că cursa a început fără succes pentru bieloruși. În ciuda prezenței a trei runde suplimentare, Dinara Alimbekova nu a evitat o buclă de penalty.

Cu toate acestea, ulterior biatleții au reușit să se apropie de podium. Echipa belarusă a parcurs toate cele patru etape în 1 oră, 9 minute și 12 secunde, pierzând 50 de secunde în fața liderilor.

Echipa rusă a câștigat. Acesta este primul succes al biatleților ruși din acest sezon.

Ulyana Kaisheva, Svetlana Mironova, Alexander Loginov și Eduard Latypov au fost pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Locul al doilea a fost ocupat de biatleții norvegieni: Ingrid Tandrevold, Marte Olsbu-Røiseland, Johannes Dahle și Sturla Holm Lægreid.

Pe treapta a treia a podiumului s-a aflat echipa franceză: Anais Chevalier, Justine Breza, Fabien Claude și Quentin Fillon Maillet.

Fotografie: Pixabay