Echipa rusă a învins Canada la MFM

Rușii i-au învins pe fondatorii hocheiului la Campionatul Mondial de Tineret.

Aseară a avut loc unul dintre cele mai interesante meciuri de la Campionatul Mondial de hochei pentru juniori. Astfel, naționalele Rusiei și Canadei s-au întâlnit. Victoria a fost în cele din urmă sărbătorită de reprezentanții Eurasiei. Scorul final este 2:1 (1:1, 0:0, 1:0).

Canadienii au fost primii care au deschis scorul în meci, însă rușii au reușit să recâștige înainte de finalul perioadei. În ultimele douăzeci de minute, „mașina roșie” a marcat al doilea gol, care s-a dovedit a fi golul victoriei.

Drept urmare, echipa rusă a ocupat primul loc în grupă cu 12 puncte. Canadienii au ocupat locul doi (9 puncte), iar cehii au ocupat locul trei (5). Elveția este pe locul patru (4). Danezii sunt pe ultimul loc în grupă (0).

În sferturile de finală, echipa rusă va juca împotriva echipei slovace, care a ajuns a patra în Grupa B.