Echipajul belarusului Serghei Vyazovich a ocupat locul doi în etapa a noua a Raliului Dakar.

Pe 14 ianuarie a avut loc cea de-a noua etapă a Raliului Dakar în Arabia Saudită.

Echipajul lui Serghei Vyazovich de la echipa belarusă „MAZ-SPORTauto” a reușit să arate un rezultat ridicat – locul doi.

Acest lucru este raportat de .

Pe primul loc a fost ocupat echipajul echipei ruse KAMAZ-master condus de Andrey Karginov, care a parcurs o distanță de 410 kilometri în trei ore, 33 de minute și 42 de secunde.

Echipa lui Vyazovich a pierdut trei minute și 19 secunde în fața câștigătorului.

Echipajul lui Eduard Nikolaev, un alt reprezentant al KAMAZ-master, a ajuns pe locul al treilea la linia de sosire. Era la 9 minute și 24 de secunde în spatele liderului cursei.

Alți doi participanți la raliu din Belarus, Alexey Vishnevsky și Alexander Vasilevsky, nu au reușit să intre în primii cinci. Au ocupat locurile 7, respectiv 11.

Pe baza rezultatelor a nouă etape ale Dakarului, Serghei Vasilevski deține o poziție ridicată în clasamentul general – locul trei.

Andrey Karginov este în frunte, locul doi este ocupat de compatriotul său Anton Shibalov, tot de la KAMAZ-master.

Să vă reamintim că distanța totală a raliului-raid, care se încheie vineri, 17 ianuarie, la Qiddiya, este de 7.900 de kilometri.