Eckhoff a câștigat cursa la etapa WC din Canmore

Potrivit rezultatelor primei zile a Cupei Mondiale de biatlon de la Canmore (Canada), primele locuri au fost „smulse” de norvegieni. În cursa masculină, urmat de compatriotul său Vetle Sjåstad Christiansen. Iar pentru femeile aflate la o distanță de 12,5 km, Tiril Eckhoff nu a avut egal.

Amintim că din cauza regiunii, organizatorii au redus distanța curselor. Pentru bărbați de la 20 la 15 kilometri, pentru femei – de la 15 la 12,5 km.

Apropo, câștigătoarea cursei feminine, Eckhoff, a făcut o greșeală pe poligon. Dar ea a compensat eșecul din cauza vitezei – sportiva a parcurs distanța în 36 de minute și 32,9 secunde.

Cehia Marketa Davidova a terminat pe locul al doilea, iar Lisa Vittozzi din Italia a terminat cursa pe locul trei. Cea mai bună dintre bieloruși a fost Daria Yurkevich (locul 62). Anna Sola este pe locul 68, Inna Kostyuchenko pe locul 87.

Fotografie: biathlonworld.com