El Clasico. Real Madrid a înfruntat Barcelona

Duminică seara le-a oferit fanilor de fotbal una dintre cele mai incitante și fundamentale confruntări din toate timpurile – chiar acel El Clasico.

La Madrid, localul Real Madrid și catalana Barcelona s-au întâlnit din nou pentru a rezolva lucrurile.

Acest meci a fost urmărit de milioane de fani ai Jocului 1 și nu doar de fanii oricăreia dintre echipele numite. Belarusii au avut și ei ocazia să se bucure de joc.

Confruntarea dintre cele mai importante echipe din campionatul spaniol de fotbal s-a încheiat în favoarea gazdelor – 3:1.

Karim Benzema (minutul 12), Federico Valverde (35) și Rodrigo (90+1) au marcat goluri pentru clubul regal.

Dintre oaspeți, singurul șut precis căruia portarul lui Los Blancos nu a putut face față a fost lovit de Ferran Torres. S-a întâmplat în minutul 83.

După această victorie, Real a ocupat singur, în fruntea clasamentului campionatului național, cu 25 de puncte.

Catalanii sunt pe locul doi cu 22 de puncte.

Echipele vor juca următoarele meciuri: Madrid va juca împotriva lui Elche pe 19 octombrie, iar Barcelona va juca împotriva lui Villarreal a doua zi.