„El Classico”. Barcelona l-a învins pe Real Madrid și a câștigat Supercupa

În seara zilei de 15 ianuarie 2023, a avut loc un meci de fotbal interesant în cadrul Supercupei Spaniei.

Milioane de fani ai sportului numărul 1 s-au bucurat de o altă confruntare între Barcelona și Real Madrid.

Acesta a fost meciul final, desfășurat la Riad (Arabia Saudită). „Albaștrii granate” au câștigat, marcând trei goluri. Ne-a ratat doar unul.

Golurile pentru clubul catalan au fost marcate de Gavi (minutul 33), Robert Lewandowski (45) și Pedri (69).

Apropo, Gavi a participat la toate golurile echipei sale – a avut și două pase decisive.

În același timp, a devenit cel mai tânăr fotbalist (18 ani și 163 de zile) care a marcat un gol într-un meci pentru Supercupa Spaniei.

Formația madrilenă a reușit să înscrie în timpul adăugat în repriza secundă (90+3) – a marcat Karim Benzema.

Astfel, următorul El Classico a mers la Barcelona (3:1), care, în consecință, a câștigat Supercupa.

De menționat că Barça a câștigat acest trofeu pentru a 14-a oară, stabilind astfel un record competițional.

Real Madrid se poate lăuda cu 12 victorii până acum, ultima dintre acestea fiind sezonul trecut.

Și încă un fapt interesant: echipa lui Xavi a câștigat al doilea dintre ultimele 8 meciuri oficiale cu Madrid.