Elena Kruchinkina de la naționala Belarusului a dat cea mai bună performanță la sprint la etapa KM la biatlon. Cu toate acestea, ea nu a reușit să câștige

Reprezentanta naționalei Belarusului Elena Kruchinkina a arătat cel mai bun schi la etapa a cincea a Cupei Mondiale la biatlon, care are loc la Oberhof, Germania.

Cu toate acestea, biatleta din Belarus nu a reușit să câștige: două greșeli la al doilea poligon au împiedicat-o, relatează surse de pe internet.

În protocolul final, Elena Kruchinkina a ocupat locul opt. Sportivul a parcurs distanța în 24 de minute și 54,9 secunde.

Alte biatlete din Belarus au arătat următoarele rezultate: Anna Sola – locul 26 și 3 rateuri, Dinara Alimbekova – locul 37 și 2 ratări, Irina Kruchinkina – locul 88 și 5 rateuri.

Câștigătorul cursei a fost norvegianul Tiril Eckhoff. Ea a arătat un rezultat de 23 de minute și 54 de secunde și nu a făcut nicio greșeală.

Anna Oeberg de la echipa suedeză a ocupat locul doi. Ea a pierdut aproape 30 de secunde în fața câștigătoarei cursei. De asemenea, suedezul nu a greșit pe liniile de tragere.

Medalia de bronz a fost câștigată de reprezentanta echipei austriece, Lisa Therese Hauser.

Ea a pierdut 40 de secunde în fața câștigătoarei cursei de sprint. La stand-up, Housen a ratat o dată.