Eșec neașteptat: Dinara Alimbekova a ocupat ultimul loc în cursă la etapa de biatlon KM

Biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a arătat cel mai rău rezultat în startul în masă la etapa Cupei Mondiale de la Anterselva, Italia.

Cursa a avut loc astăzi, 23 ianuarie. Pe ultimul loc a ocupat reprezentantul echipei naționale a Belarusului, relatează surse de pe internet.

Victoria a fost câștigată de sportiva din Franța Julie Simon.

Ea a parcurs distanța în 37 de minute și 5 secunde. Biatletul francez are 3 rateuri.

Suedeza Anna Oeberg a câștigat medalia de argint.

Ea a pierdut doar zecimi de secundă în fața câștigătoarei cursei. La poligon, reprezentantul naționalei Suediei a greșit o singură dată.

Biatleta austriacă Lisa Theresa Hauser a ocupat locul trei.

Ea a făcut un penalty și a fost la 3,5 secunde în spatele liderului.

Singura reprezentantă a echipei Belarusului la această cursă a arătat cel mai prost rezultat.

Dinara Alimbekova a terminat pe locul 30. Unul dintre motivele eșecului biatletului din Belarus a fost împușcarea nereușită: opt din douăzeci de lovituri au fost inexacte.

În clasamentul general, Alimbekova ocupă locul șapte cu 448 de puncte.