Etapa Cupei Mondiale Freestyle s-a încheiat la Răubichi. Câștigătorii au fost reprezentanți ai SUA și Australiei

Ieri, 22 februarie, la complexul sportiv Răubichi a avut loc o etapă a Cupei Mondiale Freestyle.

Câștigătorii competiției la disciplina ski cross au fost reprezentantul SUA Justin Schoenefeld și reprezentantul australian Laura Peel.

Agenția „” raportează acest lucru.

În competiția feminină, australianca Laura Peel a obținut 106,53 puncte.

Pe locul doi a fost ocupat reprezentantul Chinei Xu Mentao, care a arătat un rezultat de 95,06 puncte. Pe a treia treaptă a podiumului s-a aflat o altă chinezoaică, Xu Vikun, care a obținut 87,92 de puncte.

Cea mai bună dintre bieloruși a fost Valeria Bolmatova, care a ocupat locul 11.

Câștigătorul campionatului în rândul bărbaților a fost americanul Justin Schenefeld, care a arătat un rezultat de 124,89 puncte.

Reprezentantul canadian Lewis Irving este pe locul doi cu un scor de 124,43 puncte.

Americanul Christopher Lillis a câștigat bronzul cu 122,17 puncte.

Niciunul dintre reprezentanții Belarusului nu a reușit să se califice la competiția masculină.

Cel mai bun dintre bieloruși a fost Maxim Gustik, care a ocupat locul 15.