EURO 2020. Belgia a câștigat o victorie puternică în fața Danemarcei și a ajuns în playoff

Joi, 17 iunie, au mai avut loc câteva meciuri în cadrul turului doi al fazei grupelor Campionatului European de fotbal.

Într-unul dintre meciuri s-au întâlnit echipele Danemarcei și Belgiei.

Meciul a avut loc pe stadionul Parken din Copenhaga și s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea belgienilor.

Victoria i-a ajutat să avanseze mai devreme în playoff, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Jucătorii belgieni au petrecut prima repriză fără succes. Au primit un gol în minutul al doilea.

Golul echipei Belgiei a fost sigilat de atacantul Danemarcei Yussuf Poulsen.

Înșiși belgienii nu au reușit să înscrie în prima repriză a meciului. Cu toate acestea, au revenit în repriza a doua.

În minutul 55, scorul a fost egalat de mijlocașul Thorgan Hazard, iar în minutul 70 mijlocașul Kevin De Bruyne și-a pus echipa în avantaj.

Astfel, Belgia a câștigat o victorie puternică în fața Danemarcei cu scorul de 2:1 și și-a asigurat un loc în play-off.

Ce alte echipe au ajuns în playoff?

Pe 16 iunie, echipa Italiei a ajuns în optimile de finală. Echipa a învins Turcia și Elveția cu același scor – 3:0.

Echipa olandeză a ajuns și ea în playoff. Au fost câștigate victoriile echipelor Ucrainei (3:2) și Austriei (2:0).

Meciurile de 1/8 de finală încep pe 26 iunie. Finala Campionatului European de Fotbal va avea loc pe 11 iulie la Londra.