Euro 2024. Georgia a învins Portugalia și a ajuns în 1/8 de finală. Și Ucraina se întoarce acasă

După echipa austriacă, care a făcut furori la Campionatul European de fotbal și a ocupat locul 1 în grupa cu Olanda și Franța, georgienii au făcut senzație.

Debutanta absolută a campionatelor continentale i-a învins pe portughezi în turul 3 și a ajuns în optimile de finală.

Însă Ucraina, care a egalat cu Belgia, a devenit prima echipă din istoria Euro care a ajuns pe ultimul loc în grupă cu 4 puncte. Echipa se îndreaptă spre casă.

Ultimul loc cu 4 puncte

Echipa lui Serghei Rebrov a reușit un egal fără goluri cu belgienii în ultimul meci din grupă.

În aceeași grupă au jucat și slovacii și românii la egalitate (1:1).

Ondrej Duda a marcat pentru Slovacia în minutul 24, iar Razvan Marin a marcat pentru România în minutul 37 din penalty.

Astfel, în această grupă toate echipele au înscris 4 puncte. Românii, belgienii și slovacii sunt în 1/8 de finală.

De ce este Ucraina pe ultimul loc? Ea are cea mai mare diferență de goluri marcate și goluri primite.

Poziția finală în grupă:

locul 1. România – 4 puncte (diferență – 4:3);
locul 2. Belgia – 4 puncte (2:1);
locul 3. Slovacia – 4 puncte (3:3);
locul 4. Ucraina – 4 puncte (2:4).

Un basm pentru Georgia

În Grupa F, pentru prima dată în istoria lor, naționaliștii Georgiei care joacă la Euro au învins chiar Portugalia cu Cristiano Ronaldo în turul 3 și au ajuns în playoff.

Georgia a creat senzație datorită a două lovituri precise: Khvicha Kvaratskhelia a marcat în minutul 2, iar Georges Mikautadze a marcat din penalty în minutul 57. Total – 2:0.

Apropo, Ronaldo a fost amintit în acest joc pentru câteva acțiuni agravante în suprafața de pedeapsă a adversarilor, o lovitură liberă excelentă (dar inexactă) și un cartonaș galben.

Și Georgia ar fi putut înscrie mai mult, dar nu a putut transforma toate ocaziile pe care le-a avut.

Cu toate acestea, echipa a oferit deja fanilor un adevărat basm cu performanța lor.

pasiuni turco-cehe

Într-un meci paralel, echipele Cehiei și Turciei și-au decis soarta în turneu.

Acesta din urmă a câștigat cu scorul de 2:1. Golurile au fost marcate de Hakan Calhanoglu (minutul 51), cehul Tomas Soucek a egalat scorul în minutul 66, iar golul victoriei a fost marcat de turcul Cenk (90).

Totodată, din minutul 20, formația slavă a jucat în minoritate – Antonin Barak, care a primit două cartonașe galbene transformate în cartonaș roșu, a fost eliminat de pe teren.

Să adăugăm că 9 jucători din naționala Turciei au primit cartonaș galben.

Astfel, portughezii și turcii au ocupat locurile 1 și 2 cu 6 puncte (Portugalia are cea mai bună diferență), Georgia pe locul 3 cu 4 puncte, Cehia pe locul 4 cu 1 punct.

Cine joacă în 1/8 de finală

În continuare așteptăm meciurile de 1/8 de finală, în care Elveția va juca împotriva Italiei, Germania împotriva Danemarcei, Anglia împotriva Slovaciei, Spania împotriva Georgiei.

Vom vedea, de asemenea, bătălii între Franța și Belgia, Portugalia și Slovenia, Țările de Jos și România și Austria și Turcia.

Primele meciuri din această etapă a turneului vor avea loc pe 29 iunie, ultimul – pe 2 iulie.

Anterior, Austria și Olanda ocupau locul 1 în grupă.