Euro 2024. În optimile de finală, Georgia a jucat cu Spania, Anglia – cu Slovacia

Duminică seara, 30 iunie, principala senzație a actualului Campionat European de Fotbal – naționala Georgiei – s-a luptat cu Spania în optimile de finală.

Într-o altă confruntare în această etapă a turneului, britanicii și slovacii au adus problema în prelungiri.

Privind în perspectivă, să presupunem că Georgia, câștigând în timpul meciului, a pierdut în cele din urmă cu scorul de 1:4.

Britanicii au reușit să pară în ultimele minute adăugate la timpul principal al meciului, iar în prelungiri au marcat și nu i-au permis adversarului să facă acest lucru.

Astfel, acuzațiile lui Gareth Southgate și Luis de la Fuente Castillo au ajuns la un sfert, Georgia și Slovacia merg acasă.

Georgia vs Spania

La începutul meciului, „furia roșie” a atacat Georgia cu toată puterea, dar nu a reușit să treacă de ultima linie de apărare.

Da, vorbim despre jocul fenomenal al portarului Giorgi Mamardashvili, care joacă la Valencia spaniolă.

A strălucit și în acest meci – nu și-a permis adversarului său eminent să marcheze.

În minutul 18, georgienii au lansat un contraatac, care s-a încheiat cu autogol spaniol al lui Robin Le Normand.

Georgia a preluat conducerea. Asta până în minutul 39, când Rodri a egalat numerele de pe tabela de marcaj.

După pauză, modelul jocului nu s-a schimbat: spaniolii au dominat, adversarul a acţionat pe contraatacuri, care, de altfel, au fost foarte tăioase, care s-ar fi putut încheia în gol de câteva ori.

Dar Spania este Spania. Și în minutul 51, Fabian Ruiz își pune echipa în avantaj, iar apoi Nico Williams și Dani Olmo au stabilit scorul final – 4:1.

În sferturile de finală, spaniolii vor întâlni gazdele campionatului – naționala Germaniei, care anterior i-a învins pe danezi în 1/8 cu scorul de 2:0.

Anglia vs Slovacia

Englezii au dominat tot meciul – au deținut mingea peste 75% din timpul de joc.

Dar ar fi putut fi eliminați din turneu: nu a existat nicio modalitate de a reveni după ce a primit un gol al slovacului Ivan Shrants în minutul 25.

Abia la finalul meciului, care a fost compensat pentru timpul principal, Jude Bellingham a egalat numerele de pe tabela de marcaj cu o lovitură frumoasă.

În prelungiri, atacantul Angliei Harry Kane a marcat în al doilea minut al primului prelungiri.

Britanicii nu au marcat mai multe goluri, dar nici slovacii nu au reușit. În consecință, britanicii au avansat în sferturile de finală.

Acolo vor juca cu elvețienii, care au creat o altă senzație la turneu, învingându-i în 1/8 de finală pe actualii campioni europeni, italienii (2:0).

În jocurile rămase, o optime se vor întâlni: 1 iulie – francezii cu belgienii și portughezii cu slovenii; 2 iulie – Olanda cu România și Austria cu Turcia.

Anterior, a fost raportat în detaliu despre cum s-au descurcat actualii campioni europeni în urma turneului.