Euro 2024. Rezultatele celei de-a treia zile de joc

Conform rezultatelor celei de-a 3-a zile de joc a Campionatului European de Fotbal, s-au înregistrat două victorii cu o diferență minimă și un egal.

Astfel, britanicii i-au învins pe sârbi (1:0), echipa olandeză a învins Polonia (2:1), iar slovenii și danezii s-au stabilit pașnic (1:1).

Cât despre finaliștii ultimului EURO, echipa Angliei a dat dovadă de un fotbal foarte plictisitor, chiar plictisitor.

Totuși, acest lucru a fost suficient pentru ca oamenii lui Gareth Southgate să câștige. La urma urmei, ei aveau control complet asupra jocului.

Singurul gol a fost marcat în minutul 13 datorită eforturilor lui Jude Bellingham.

În aceeași grupă, naționalele Sloveniei și Danemarcei au organizat prima lor extragere la actualul campionat continental.

Danezii au marcat primii – Christian Eriksen a marcat în minutul 17.

În minutul 77, slovenii au reușit să se egaleze – Eric Janza a marcat un gol.

Echipa olandeză a obținut o victorie cu voință puternică, învingându-i pe polonezi cu scorul de 2:1.

Echipa lui Ronald Koeman a început jocul foarte agresiv, declanșând o serie de atacuri asupra poartei lui Wojciech Szczesny, dar Polonia a rezistat.

Mai mult, în minutul 16, după ultimul contraatac, portocaliul a primit – Adam Buksa a marcat.

Totuși, în minutul 29, Cody Gakpo a egalat scorul, iar în 83, lovitura precisă a lui Wout Weghorst a adus Olanda în avantaj.

Spectatorii nu au mai văzut goluri în acest meci. Scorul final este 2:1 în favoarea echipei Olandei.

Astăzi, 17 iunie, se vor întâlni echipele Franței și Austriei, Ucrainei și României, Belgiei și Slovaciei.

Anterior, spaniolii erau cu croații, iar italienii cu albanezii.