Euro 2024. S-a jucat al doilea meci al turneului: ungurii s-au luptat cu elvețienii

Campionatul European de Fotbal, care a început pe 14 iunie în Germania, ia amploare.

Să vă reamintim că vineri gazdele i-au zdrobit pe scoțieni – 5:1. Și astăzi s-a disputat al doilea meci din campionatul continental.

Echipele Elveției și Ungariei s-au întâlnit la Köln. Pentru unii, rezultatul poate părea neașteptat: „cruciații” au câștigat – 3:1.

În general, jocul s-a desfășurat cu un avantaj vizibil pentru reprezentanții țării alpine.

Elvețienii au marcat două goluri în prima repriză – au marcat Kwadwo Dua și Michel Aebischer.

După pauză, echipa maghiară a început să joace mai agresiv și a dat roade: Barnabas Varga a marcat un gol.

Totuși, în timpul opririi meciului, Breel Embolo a marcat al treilea gol împotriva ungurilor.

Astfel, naționalele Germaniei și Elveției sunt în fruntea grupei lor cu 3 puncte, iar naționalele Ungariei și Scoției au 0 puncte înscrise.

Astăzi, 15 iunie, vor mai avea loc două lupte. Ambii sunt in grupa B.
Actualii campioni europeni, italienii, vor concura cu albanezii la Dortmund, iar spaniolii vor juca cu croatii la Berlin.

Anterior s-a relatat cum au fost gazdele turneului la startul Euro.