Europa League. BATE l-a învins pe Vidi – 2:0

În meciul de acasă împotriva maghiarei Vidi din Europa League, BATE a câștigat o victorie zdrobitoare – 2:0. Și a urcat pe locul 2 în grupa sa.

Gazdele au deschis scorul în minutul 22. Nikolai Signevici a marcat cu o lovitură precisă de cap. Echipa Borisov a continuat să atace după golul marcat – abia la sfârșitul primei reprize oaspeții au reușit să creeze un moment periculos. Dar Denis Shcherbitsky a jucat cu încredere.

Cu 6 minute înainte de finalul jocului, BATE a dublat avantajul. Golul a fost marcat de Mirko Ivanic.

Pentru a ajunge în faza de play-off, clubul din Belarus va aranja o remiză în deplasare la PAOK grecesc. Dar cu condiția ca Chelsea să nu piardă în fața aceluiași club sau a lui Vidi.