Extraliga. Yunost l-a învins pe Metallurg în prelungiri

Următoarea etapă a campionatului de hochei din Belarus a avut loc. Cea mai interesantă a fost confruntarea dintre „Tineretul” capitalei și „Metallurg” din Zhlobin.

Jocul a avut loc în centrul regional al regiunii Gomel. Scorul final al întâlnirii este 3:4. Oaspeții și-au întrecut adversarii doar în prelungiri. Deși după prima repriză părea că echipa Minsk va câștiga fără dificultate – goluri au marcat Vladislav Barkovsky și Stanislav Lopachuk.

În a doua perioadă, Metallurg a crescut semnificativ presiunea asupra oaspeților. Drept urmare, timpul principal al meciului s-a încheiat cu scorul de 3:3. În prelungiri, hocheiștii Yunost s-au remarcat și au obținut astfel o victorie.

Într-un alt meci al turului, Șahtiarul de la Soligorsk a vizitat Gomel și a învins echipa locală cu același nume. Tot în prelungiri – 3:2. HC Dynamo-Molodechno a învins-o pe Lida (1:0), iar Neman a învins echipa de tineret din Belarus (4:1).