Finala KHL s-a încheiat: a devenit cunoscut noul câștigător al Cupei Gagarin

Miercuri, 28 aprilie, s-a încheiat seria finală de playoff a Ligii Continentale de Hochei din sezonul 2020/2021.

Pentru prima dată în istorie, Avangard Omsk a câștigat principalul trofeu KHL.

În meciul final al finalei, echipa siberiană a învins CSKA Moscova cu scorul de 1:0.

Autorul singurului gol a fost extremul lui Avangard, Serghei Tolchinsky.

Raportul meciului pe site-ul oficial al Ligii de hochei Kontinental.

Progresul meciului

Meciul a avut loc astăzi pe arena Balashikha din regiunea Moscova.

Înainte de meci, Avangard a avut un avantaj față de CSKA în seria finală – 3:2.

Pentru a deveni câștigătorul Cupei Gagarin, a fost necesar să câștigăm patru victorii.

Astfel, după victoria de astăzi, echipa Omsk și-a asigurat titlul înainte de termen. Dar dacă echipa armată ar câștiga, ar trebui să mai joace un meci.

Golul a fost marcat cu 32 de secunde înainte de finalul primei reprize. Pucul a fost marcat de atacantul clubului Omsk Serghei Tolchinsky. Autorul programului a fost Oliver Caskey.

A doua și a treia perioadă au fost fără acțiuni efective.

Cu cinci minute înainte de sirena finală, jucătorii de hochei Avangard s-au trezit într-o situație dificilă. Denis Zernov și Ville Pokka au fost excluși cu o diferență de 12 secunde.

Cu toate acestea, echipa armatei nu a reușit să convertească majoritatea. Drept urmare, echipa Omsk a câștigat cu un scor minim.

Câștigători ai Cupei Gagarin

Victoria de astăzi i-a permis lui Avangard să devină câștigătorul Cupei Gagarin pentru prima dată în istorie.

Anterior, echipa Omsk a ajuns de două ori în finala KHL, dar în 2012 a pierdut cu Dynamo Moscova, iar în 2019 a pierdut cu CSKA.

Ak Bars Kazan se laudă cu cel mai mare număr de titluri – 3 campionate. Magnitogorsk Metallurg, SKA St. Petersburg și Dynamo Moscow au câștigat de două ori Cupa Gagarin.

CSKA și Salavat Yulaev de la Ufa au câte o victorie.