Finlanda a câștigat Cupa Mondială de hochei pe gheață în prelungiri. Cum a fost

Campionatul Mondial de hochei s-a încheiat în Finlanda pe 29 mai. Pe parcursul zilei, cehii și americanii s-au luptat pentru locul trei: slavii au câștigat cu scorul de 8:4.

Iar seara gazdele, naționala Finlandei, au luat-o pe gheață. Ei s-au luptat împotriva canadienilor pentru cea mai mare onoare de medalie.

Meciul s-a dovedit a fi extrem de interesant: după ce au pierdut 0:1, finlandezii au făcut scorul 3:1 în favoarea lor până la finalul perioadei a 3-a.

Dar cu câteva minute înainte de final, canadienii au reușit să marcheze două goluri și, astfel, să trimită jocul în prelungiri.

Ei bine, în prelungiri Suomi s-a dovedit a fi mai puternică – 4:3. Naționala Finlandei a devenit campioană mondială pentru a doua oară în ultimii trei ani și pentru prima dată acasă.

Apropo, nu cu mult înainte de asta, finlandezii au câștigat Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Cât despre campionatele mondiale, ieri Finlanda a câștigat al patrulea campionat.

Să adăugăm că acum un an echipa finlandeză s-a întâlnit și cu Canada în finală. Dar apoi europenii au pierdut.

Merită remarcat eroii luptei finale. Printre finlandezii care au devenit campioni mondiali, Mikael Granlund (minutele 45 și 46), Joel Armia (55) și Sakari Manninen (67) au marcat goluri.

Ca parte a canadienilor, Dylan Cozens (25), Zach Whitecloud (58) și Maxime Comtois (59) i-au adus necazuri portarului gazdelor turneului.

Următoarea Cupă Mondială va fi găzduită de două țări – Finlanda și Letonia.