Fotbal. BW. Dinamo Brest a pierdut în mod neașteptat în fața „studenților” de la Minsk acasă

În ultimul meci din runda a patra a campionatului de fotbal din Belarus de la Brest, „Dinamo” local a găzduit „studenții” capitalei.

Confruntarea s-a încheiat cu un rezultat neașteptat: Energetik-BGU a învins gazdele, marcând două goluri și primind unul.

În același timp, primele 45 de minute ale confruntării nu i-au încântat pe spectatori cu goluri, dar în repriza secundă au văzut trei deodată.

Primul, în minutul 54, a fost marcat din penalty de jucătorul vizitator, golgheterul turneului, Bobur Abdikholikov (a marcat al cincilea gol al său).

În minutul 66, echipa de la Brest a revenit – Yaroslav Oreshkevich a marcat.

Cu trei minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar, Ilya Grișcenko a adus din nou echipa Minsk în avantaj. După cum sa dovedit, acesta a fost golul victoriei.

Cum au jucat ceilalți

În meciul central al turului s-au întâlnit BATE și Shakhtar Soligorsk. Echipa Borisov a câștigat a patra victorie la rând.

Actuala campioană a Belarusului a pierdut acasă cu un scor minim de 0:1. Singurul gol a fost marcat în minutul 9 de Valery Bocherov.

Și iată cum au jucat celelalte echipe: Dynamo Minsk a înregistrat o remiză fără goluri cu Bobruisk Belshina, o remiză ceva mai eficientă a fost înregistrată în meciul dintre Neman Grodno și Isloch – 1:1.

Zhodino Torpedo l-a învins pe Arsenal de la Dzerjinsk (1:0), Minsk a învins-o pe Slutsk (4:2), Vitebsk a pierdut acasă cu Slavia de la Mozyr (0:3), iar Gomel l-a învins pe Dnepr Mogilev (3:1).

Tabela de turneu este condusă exclusiv de BATE cu 12 puncte. Urmează Energetik-BGU (10), Gomel (9), Neman și Dynamo-Minsk (8 fiecare).