Fotbal. BW. Dinamo Brest încetinește

Joi, 25 aprilie, a început etapa a cincea a campionatului de fotbal din Belarus. Meciurile au avut loc la Brest și Zhodino.

Dinamo Brest, care a început sezonul cu viteză, încetinește. De data aceasta au mai marcat pe teren propriu cu Slavia de la Mozyr. În meci, spectatorii nu au văzut niciun gol marcat.

O confruntare mult mai productivă a avut loc la Zhodino. Acolo localul Torpedo s-a întâlnit cu coechipieri din Minsk.

Echipa Belaz a câștigat. În minutul 13 al confruntării, Gaiduchik a marcat, în minutul 26 – Myshenko. Astfel, echipa Zhodino s-a impus cu scorul de 2:0.

Astăzi intră în luptă echipa Dinamo a capitalei. Pe stadionul Traktor vor încerca să ia trei puncte lui Neman de la Grodno.

Campioana – BATE – va juca cu Minsk, iar Vitebsk va gazdui Slutsk. Sâmbătă, turul se va încheia cu meciuri dintre Shakhtar Soligorsk și Energetik-BGU, Isloch cu Gomel și FC Dnyapro Mogilev cu Gorodeya.