Fotbal. BW. Shakhtar, în timp ce pierdea, a învins în continuare Minsk

Într-unul dintre principalele meciuri din cadrul etapei a 24-a a campionatului de fotbal din Belarus de la Soligorsk, Șahtirul local a găzduit Minsk-ul.

Meciul a început prost pentru gazde – au primit. Cu toate acestea, după ce au reușit să marcheze două goluri, au câștigat în cele din urmă o victorie puternică.

Scorul final al confruntării este 2:1 în favoarea echipei Pitmen. Apropo, în primul tur, Șahtiarul a pierdut în fața Minskului cu scorul de 0:1.

În meciul care a fost victorios pentru echipa Soligorsk, „cetățenii” au marcat primul gol în minutul 10 – a marcat Vladimir Hvaschinsky.

În minutul 84, Serghei Politevich a restabilit echilibrul, iar două minute mai târziu Nikola Antic l-a pus pe Şahtior în avantaj.

După cum sa dovedit, Antic a marcat golul victoriei.

În meciurile rămase din tur s-au înregistrat următoarele rezultate: Dinamo (Brest) – Dnepr – 4:0, Slutsk – BATE – 0:0, Torpedo-BelAZ – Gomel – 1:1, Vitebsk » – „Dinamo” ( Minsk) – 0:0.

Turul se va încheia cu confruntări de duminică între RCOR-BGU – Arsenal (Dzerjinsk), Isloch – Belshina și Neman – Slavia.

În acest moment, clasamentul este condus de Dynamo Minsk (47 de puncte), Shakhtar (46) și RCOR-BGU (45).