Fotbal. calificare la Euro 2024. Belarusii au luat puncte din Elveția

Echipa națională de fotbal a Belarusului a mai jucat un meci în cadrul calificării la Campionatul European din 2024.

Adversarul a fost foarte puternic, din categoria de vârf. Ne-am luptat cu elvețienii – pe terenul lor.

Întâlnirea s-a încheiat cu o remiză productivă – 3:3. Totodată, în timpul confruntării bielorușii au condus cu scorul de 3:1.

Am putea, desigur, să câștigăm o victorie senzațională. Dar ar fi putut pierde – în ultimele minute elvețienii au creat câteva momente foarte tăioase, iar în două episoade fundașul și portarul i-au salvat de la goluri.

Meciul a avut loc la St. Gallen pe 15 octombrie. Aceasta a fost runda a 8-a de calificări în Grupa I.

Gazdele au fost primele care au deschis scorul în meci – în minutul 28, Xherdan Shaqiri a marcat cu o lovitură precisă.

Belarusii au tras o salva de gol după pauză, marcând trei goluri la rând. Astfel, Max Ebong a marcat în minutul 61.

Șapte minute mai târziu, Denis Polyakov a marcat un gol, iar apoi Dmitri Antilevsky a făcut scorul 3:1 în favoarea formației din Belarus.

După aceea, elvețienii s-au animat și, grație eforturilor lui Manuel Akanji și Zeki Amdouni, au egalat scorul.

Să adăugăm că în primul meci Elveția a învins Belarus cu scorul de 5:0.

Într-un alt meci din grupe din 15 octombrie, românii i-au găzduit acasă pe andorreni, pe care i-au învins cu scorul de 4:0.

În prezent, Elveția conduce această grupă cu 15 puncte din 7 meciuri.

Urmează: România cu 13 puncte după 7 jocuri, Israel cu 11 puncte (6 jocuri), Kosovo – 7 (7), Belarus – 6 (8) și Andorra – 2 (7).