Fotbal. calificare la Euro 2024. Echipa națională a Belarusului a luptat cu Israelul

În aceste zile de septembrie au loc meciuri de calificare pentru etapa finală a Campionatului European de Fotbal 2024.

La aceste competiții participă și echipa națională a Belarusului.

Marți seara, 12 septembrie, compatrioții s-au luptat cu echipa israeliană.

Meciul a avut loc la Tel Aviv. Sub conducerea noului antrenor principal, spaniolul Carlos Alos Ferrer, formația din Belarus a suferit prima înfrângere.

Israel a câștigat cu scorul de 1:0. Apropo, Belarus a jucat chiar primul meci cu noul cârmaci împotriva Andorrei, acea întâlnire s-a încheiat la egalitate fără goluri.

Înfrângerea din Israel a fost a patra pentru echipa belarusă în actualul turneu de calificare.

Cât despre jocul de la Tel Aviv, singurul gol marcat de israelieni a fost abia în minutul patru de la pauză din repriza secundă.

Autorul golului victoriei pentru Israel a fost Gabi Kanichovsky.

Să remarcăm că în prima confruntare între echipe (meciul a avut loc la Budapesta), bielorușii au pierdut și ei – 1:2.

Anterior, fotbaliștii din Belarus au jucat un egal fără goluri cu Andorra, au învins Kosovo (2:1), au pierdut în fața elvețienilor (0:5) și românilor (1:2).

În acest moment, liderul Grupei I, în care joacă bielorușii, este echipa Elveției, care a înscris 14 puncte.

Urmează Israel (11), România (9), Belarus (4), Kosovo (4) și Andorra (2).