Fotbal. Campionatul Rusiei. „Rostov” și „Krasnodar” au luptat în sud

Într-unul dintre meciurile centrale ale etapei a 20-a a campionatului rus de fotbal din sudul țării, Rostov și Krasnodar s-au luptat.

Rostoviții au câștigat, jucând acasă. Au marcat două goluri, în timp ce adversarul a putut să lovească poarta adversarului o singură dată.

Astfel, după ce l-a învins pe Krasnodar, liderul tabelului de campionat (2:1), echipa lui Valery Karpin a încheiat o serie de trei meciuri neînvinse (2 victorii și 1 egal).

Pentru Rostov, ambele goluri au fost marcate de un jucător – Mohammad Mohebi. I-a supărat pe Bulls în minutele 25 și 62 ale meciului.

John Cordoba a marcat singurul gol pentru Krasnodar în minutul 66.

Este de remarcat faptul că echipa Krasnodar a jucat în minoritate aproape toată a doua repriză – în minutul 49, cartonașul roșu a „zburat” către Olakunle Olusegun.

Sâmbătă a mai fost o confruntare. Samara „Aripile sovieticilor” a găzduit CSKA Moscova. Au pierdut în fața armatei cu scorul de 0:2.

În prezent, Krasnodar conduce campionatul Rusiei cu 39 de puncte.

Primele trei mai includ Zenit St. Petersburg (37 de puncte) și Dynamo Moscova (35).

Mai devreme în Europa League, Roma a comis un dezastru – englezul Brighton a avut de suferit.