Fotbal. ChB-2019. Cum „Neman” a scăpat de necazuri

Vineri, 19 iulie, a început turul doi al campionatului de fotbal din Belarus cu două meciuri. Mai devreme a fost un joc între „studenții” din Minsk și „Slutsk”. Oaspeții de la centrul regional au câștigat – 1:0.

Gomel a venit la Grodno. Această confruntare s-a încheiat recent. Mai mult, spre deosebire de meciul de la Minsk, gazdele au reușit să recâștige, dar nu au câștigat.

În timpul meciului, echipa Gomel a preluat conducerea. Echipa Grodno a ripostat în cele din urmă și și-a extins, astfel, seria neînvinsă la patru jocuri.

Dacă în întâlnirea Energetika-BGU și Slutsk scorul a fost deschis în minutul 14, atunci la Grodno spectatorii au fost nevoiți să aștepte până în minutul 68 pentru a se înscrie un gol. Jucătorul echipei vizitatoare, Nivaldo, s-a remarcat.

În primul minut adăugat la timpul regulamentar, gazdele au câștigat penalty. A fost realizat de Alykulov. Scorul final al meciului este 1:1.

Sâmbătă, etapa a 16-a va continua cu meciurile Gorodeya – Isloch și Dynamo Brest – Torpedo (Zhodino). A doua zi va fi un singur joc – Vitebsk se va lupta cu Minsk.